Kedileri Kısırlaştırmak Faydaları ve Zararları

Erkek kedilerde kısırlaştırdıktan sonra idrar yolunda taş oluşumu riski olduğu için erkek kedi kısırlaştırılmasını az da olsa riskli buluyorum dişilerde daha az taş oluşumu riski hem dişi kedilerin idrar yolları daha geniş olduğu için erkek kedilere göre bu duruma yakalanma oranı daha düşüktür. bir sokak kedisinin ömrü 2-6 sene arası, ev kedisinin ömrü ise 15-20 sene kadar. kısırlaştırma her durumda yaşam süresine pozitif katkı yapıyor. illa kontrolsüz olarak çoğalsın ve acı çekerek mi ölsünler.


sokak kedilerinin kısırlaştırılması hem nufüslarının kontrol altında tutulması, hem sokaktaki acımasız şartlarda yaşama mücadelesi verip muhtemelen acılı bir biçimde ölecek kedilerin sayılarını azalttığı için gayet faydalı bir durum.

hayvanın doğası masalını geçelim artık, yaban kedisi ve sokak kedisi bambaşka şeyler, yaban kedisi* ile yarı evcil durumdaki sokak kedisi bambaşka alt türler.

yakala-kısırlaştır-sal şeklindeki politika sokak kedileri için en iyisi.

ev kedilerine gelirsek, kesinlikle kısırlaştırın. bu sayede kedinizin ömrünü uzatacaksınız. kötülük olarak düşünmeyin sakın gayet büyük bir iyilik. azıp kaçma, bilmediği sokaklarda kaybolma, araba altında ezilme, yüksekten düşüp ölme gibi dertlerin yanında kedinizi bir çok kanserden korumuş olacaksınız.

sonuçta dişi kedileri kısırlaştırmak iyi olabilir.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder