Gears 5 Öninceleme

Gears 5, 10 Eylül’de hayatımıza girecek ve Microsoft’un en tanınabilir ve tutarlı serilerinden birinde en son bölüm olarak görecek. "Gears of War 5" e göre başlığın kısaca "Gears 5" e kısaltılması, oyuncu ruhunda kurulan Çekirgelere karşı savaşın dayanaklarını sallıyor. Gevşek bir şekilde Kevin Durant'tan bir hat ödünç almak, "Ne olduğunu biliyoruz." Biz (Gears’a aşina olanları kastediyoruz) özellikle Kait Diaz’ın Gears 4’teki şovunu çaldıktan sonra kim olduğunu biliyoruz. Bir karakter olarak vızıldadığı, oynak bir kadın olduğu gerçeğinden öte rezonansa girdi. Görünüşe göre, diğerleri aynı fikirde ve şimdi de Gears 5'in yüzü olarak dikkat çekiyor. Hikaye, Kait'nın aile geçmişine de bağlanan Locust'un kökeni için yaptığı araştırmaya dayanacak. Yerel bölünmüş ekran veya çevrimiçi olarak solo veya co-op oynayabilirsiniz.


Şimdiye kadarki hikaye hakkında bildiğimiz şey bu, ancak E3 2019'da, Gears 5'in çok oyunculu tekliflerinden birinde Escape adında bir çatlak alma şansımız oldu. Burada, siz ve diğer iki takım arkadaşınızın bir Locust ininden çıkıp özgürlüğe doğru yol almanız ve bu süreçte cehennemi artırmanız gerekiyor. Sadece üç kişilik sağlam bir ekip çalışması uygulamanıza gerek kalmayacak, aynı zamanda kaçmaya çalıştığınız tuhaf şeylerle de başa çıkmanız gerekecek. Her biri benzersiz mücadele yeteneklerine sahip üç farklı karakterden birini seçtim. En dövüş yumruğunu taşıyan gibiydi ve radyal bir alanın izdüşümüyle kendisinin ve etrafındakilerin cephanesini yenileyebilecek takım temelli bir yeteneğe sahip olan Keegan adında bir adamla yuvarlandım.

Oyun, hatırlayacağınız kadar tanıdık ve sezgiseldir ve hızlı yüklenen tamirciyi serinin savaş imzalarından biri olan doğru tampondan hatırlamak bir dakika sürdü. Fark ettim ve gözlemlediğim önemli bir fark, şimdi daha çeşitli hissettiren yakın dövüş savaşı ile ilgiliydi. İnsanları silahınızla basitçe "yumruklamak" yerine, onlardan çıkan bıçakları kullandım ve gördüm, onlardan çıkan dişlere benzeyen dev iki elle çekiçler ve bu Gears'ı ellerinden daha akıcı hale getiren diğer kullanışlı silahlar geçmiş oyunlar. Benim durumumda, cephanelikte iyi kurumaya devam ettiğim için, hatta rejenerasyon kabiliyetimde olsa bile faydalı oldu.

Derinleştikçe, Locust yoğunluğu artırmaya başladı. Yürüyen bir tank gibi davranan ve alması gereken çok ve fazla mühimmat alan "gardiyan" gibi, sizinle ve takımınızla buluşmaya başlayan daha güçlü düşmanlar. Diğer demo oyuncuları ve ben de, birkaç saniye içinde canlanmaya ihtiyacı olan birini çiğneyip canlandıran uçan bir piranha kasırga sürüsü gibi görünen Kryll'e rastladık. Daha sonra, birilerinin üzerine gizlice yaklaşan, üzerlerine kapılan bir Locust konusu da var ve sonra onları Tanrı'nın bildiği yere sürüklemeye çalışın. Bu olduğu zaman, sen ve takım arkadaşın, ekranda hareket eden bir işaretleyiciyle belirtildiğini görecek, arkadaşına doğru koşmana ve onu belli ölümlerinden kurtarmaya bırakacaksın.

Escape moduyla hızlı bir şekilde yürüdük, ancak Gears 5'in oyun ve değeri ile ilgili olarak serinin bir başka güçlü girişi olarak şekillendiğini göstermek iştah açıcıydı. Hepimiz bu yıl daha sonra öğrenmek için bir şansımız olacak.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder