Age of Empires 4 - IV - PC inceleme

Efsane serinin devam oyunu olan Age of Empires IV yıllar sonra çıkarak bizi tekrar muharebe meydanlarına davet ediyor. Gerçek zamanlı strateji türünde çıkan oyunların azaldığı bu dönemde, böylesine önemli bir serinin -yıllar geçmiş olsa da- devam etmesi gerçekten muazzam.

Oyuna gelecek olursak Age of Empires IV gerçekten güzel bir oyun olmuş. Çoğunluk tarafından serinin en iyi oyunu kabul edilen Age of Empires II her ne kadar muazzam olsa da maçlar gerçekten uzun sürüyordu. AoE IV ise çok dinamik bir oyun. Online maçlar ortalama 20-25 dakika sürüyor genelde. AoE III'deki zayıf noktaları ise iyi belirlemişler ve bu oyunda o kısımları gerçekten iyi yapmışlar. Örneğin orduların hareketleri ve formasyonları üzerindeki kontroller gerçekten çok rahat ve kullanışlı. Oyunun grafikleri hoşuma gitti. Medeniyetler ise birbirinden farklı ve ayrıntılı olmuş. Birimlerin seslendirmeleri ise son derece muazzam olmuş diyebilirim. Eski oyunlardaki sabit cümlelerden çok daha gerçekçi ve iyi seslendirilmiş replikler var. Oyunun campaign kısmı ayrı güzel. Campaign bölümlerinden önce ve sonra, gerçekleşen savaş ile ilgili gerçek görüntülerden oluşan çok iyi hazırlanmış belgeseller sunuyor bize oyun. Eski oyunlarda yer alan iyi özellikleri alarak serinin özüne de sadık kalan bir yapım olmuş ayrıca.

Uzun lafın kısası oynanış, grafikler ve hikaye anlatımı gerçekten harika olmuş. Ancak oyun fiyatı gerçekten pahalı. Eğer Steam'deki fiyatı pahalı buluyorsanız indirimleri beklemeniz daha iyi. Ayrıca oyun Xbox Game Pass kütüphanesinde yer alıyor, oradan da erişebilirsiniz.

Puan: 8,6/10 - iyi bir gerçek-zamanlı strateji oyunu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder