eFootball 2022 PC İnceleme

Yıllardır FIFA vs PES kavgasından galip ayrılamayan KONAMI, geçen sene aldığı karar ile beni hayal kırıklığına uğratmayı başarmıştı. PES 2021 adı altında PES 2020'nin güncel kadrolu halini çıkaran firma, bu oyundan daha az ücret talep etse de benim gözümde fiyasko bir hareketti. 

Bunun nedeni olarak PES 2022 (eFootball 2022) yapımının geliştirime sürecine ağırlık verdiklerini, bundan dolayı PES 2021 adı altında aynı oyunu piyasaya sürdüklerini söylemişti.
Uzun süredir FIFA serisini tercih eden biri olarak elbette PES için de az da olsa bir heyecanım vardı. Hem de ülkemizde 400-500 TL 'ye dayanan FIFA fiyatlarından sonra 2022'de bedava çıkacağı söylenen PES serisi iyi bir alternatif olabilirdi benim için.
Hem fazladan geliştirilme süresi hem de ücretsiz sunulması ile uzun süredir beklediğim eFootball2022 ya da PES 2022 karşımda. Bu kadar beklentinin ardından ne kadar kötü olursa olsun en azından 5-10 saat gider diye baktığım PES 2022, rekor kırarak sadece 5 dakika oynatabildi kendini bana.
20-30 FPS olan ara sahneler, felaket oynanış dinamikleri, geliştireceğiz dedikleri halde geriye giden grafikler vs. derken rezalet bir yapım karşımızda. Gerçekten hayal kırıklığının başka bir boyutunu yaşadım an itibariyle, tarif etmekte dahi zorlanıyorum.
Yenilik adı altında her şeyin geriye gitmesi ve daha kötü olması nasıl bir beceridir anlamış değilim. Zaten para tuzağı olan bu spor oyunlarını oynamamın tek sebebi olan kariyer modlarından dahi yoksun olan PES2022 yıllardır alıştığımız kontrol şemasını bile değiştirip daha berbat bir hale getirmeyi başarmış. Ne oynarken sabrımın ne de izlerken gözlerimin dayanabildiği PES 2022 kesinlikle berbat bir iş ortaya koymuş.
Belki de bu FIFA vs PES savaşını kazanmak için oyunun kurallarını değiştirmek isteyen KONAMI, kendi ayağına sıkarak bu rekabette en ağır darbelerden birini bu yıl aldı diyebiliriz.
Zamanla kendine gelir mi bilmem ancak şu anki haliyle oynanabilir bir yapım olduğunu dahi düşünmüyorum. Kütüphanemde bulunan PES 21 ya da FIFA 21 hala daha tercih ettiğim yapımlar olacak anlaşılan. 

Puan: 5/10 - Kötü oyun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder